A digitális édesség – nem a fogakat roncsolja!

Az okos eszközök megjelenésével a gyerekek szabad kezet kaptak, szinte azonnal bármihez hozzáférhetnek. Ennek a szabadságnak azonban igen nagy ára van: ellenőrizhetetlenül szörfölhetnek, posztolhatnak, játszhatnak.

Gondolod, hogy ez csak a nagyobb korosztályra vonatkozik? Tévedsz!

Nem is gondolnád, hogy 6 éves kor alatt mennyire jellemző a mobileszközök használata. Egy felmérés nyomán derült ki, hogy az 1 évesek 33%-a, a 2 évesek 67%-a, a 3 évesek 78%-a, a 4 évesek 90 %-a, az 5-6 évesek 96%-a használja az okos eszközöket.

 

Az internet nem bébiszitter

Sajnos a szülőknek igen szoros az időbeosztása, sokszor a családon belül nincs segítségük. Éppen ezért egy átlagszülő a figyelem elterelésére, gyermekfelügyeletre használja a digitális eszközöket, pedig a későbbiek folyamán a gyerek már szinte minden alkalommal igényelheti ezt. Mivel a digitális droggal van dolgunk, utólag már nem lehet vagy nagyon nehéz eltiltani tőle. Sajnos gyakori jelenség, hogy a szülők nem szelektálják a tartalmakat vagy saját médiafogyasztási szokásaikkal rossz példát mutatnak, pedig apa és anya aktív példamutatása és kollektív felelőssége elengedhetetlen ezen a téren. Egyik véglet sem vezet jóra. Bár sokan úgy gondolják, hogy jót tesznek azzal a gyereknek – és persze maguknak – ha szabadon, felügyelet nélkül hagyják netezni a gyermeküket, ez hatalmas hiba – az internet és az okos telefon nem bébiszitter.

A tudatos médiahasználatra nevelés az, ami célravezető

A teljes tiltás sem jó megoldás, egyedül a  tudatos médiahasználatra nevelés az,  ami célravezető és ezt már pici gyerekkorban el kell kezdeni. Ezt a feladatot a szülőnek kell ellátnia – hisz minden korban a szülői minta a leghatékonyabb!

Sajnos nem egyszerű meghúzni az ésszerű határokat a digitális világ és az okos eszközök használatában. Bár bizonyos források szerint növeli a pici gyermek koordinációs képességét, a reakcióidőt, de hátránya a verbális és nonverbális készségek csökkenése, a mozgáshiány stb.

Természetesen nem zárhatjuk, tilthatjuk ki a médiát az életünkből. Meg kell tanulnunk együtt élni az okos kütyükkel, megismerni működésük módját, hatásukat az emberekre és főleg a gyerekekre.

A legkézenfekvőbb megoldás, hogy ésszerű szabályokat dolgozzunk ki a használatra. Ezt a gyerekekkel együtt közösen tegyük és tartassuk be.

Ehhez nyújt kiváló segítséget az alábbi linken megrendelhető és  letölthető e-bookom, melynek címe: Hogyan szerezzem vissza gyermekem a képernyők fogságából? http://www.szivedrajta.hu

Miben segít ez neked?

  • Már pici kortól bemutatja a kékfény veszélyeit a gyermeki agyra
  • Letesztelheted saját kapcsolatodat az internettel
  • Felmérheted gyermeked kapcsolatát a világhálóval
  • Megismerheted a figyelemzavar és a képernyőidő összefüggéseit.
  • Tippeket kapsz az ellenállásból adódó dühkezelésre /nemcsak a képernyővel kapcsolatban/
  • Módszereket a szabályok felállítására
  • A mindennapokban használható stressz-oldó technikákat, magad és gyermeked lenyugtatására
  • Motivációs eszközöket a tanulásra való ráhangolódáshoz.
  • Sok – sok praxisomban előforduló esettanulmányt olvashatsz, melyből inspirációt kapsz, hogy nektek is sikerül!

Vélemény egy anyukától:

„A könyv szuper! Nagyon jól használható tippek, gondolatok. Ennek a könyvnek alapműnek kellene lennie minden kisgyermek – kiskamasz/kamasz szüleinek könyvtárában. Meglátásom szerint papíralapú könyv formájában is ki kellene adni, hogy naponta kézbe lehessen venni, mint valami „internet-űző” Bibliát”  / Juci, Bécs/

Használd Te is ezt a kincset érő tudást!

 www.szivedrajta.hu