Végső soron mi a célod a neveléssel?

Elgondolkodtál már azon, hogy mik azok a számodra fontos értékek, amelyeket szeretnél megmutatni, átadni a gyermekednek?

Számos alkalommal, amikor megkeres a szülő, gyermeke pszichoszomatikus problémájával, nevelési – tanulási nehézségeivel, stb. felteszem ezeket a kérdéseket. Igen gyakran váratlan meghökkenéseket, izgatott metakommunikációt tapasztalok. Pedig szülőként nagyon fontos meghatározni ezeket a célokat. Ráadásul közösen a párunkkal. Miért fontos ez?  Mert szülőként a mi felelősségünk, hogy követendő példák legyünk a gyermekünk előtt, ráadásul jó minták, olyan akire érdemes felnézni.

 Minden szülő arra vágyik, hogy példakép legyen a gyermeke szemében!

Ám nem mindegy mekkora tudatossággal, felelősséggel teszed a dolgod, – viselkedsz nap, mint nap – azaz neveled a gyermeked.

Többször olvashattad már blogjaimban – www.kineziologus.info/blog – és más fórumokon is, hogy a szülő a minta a gyermek számára. Ő akkor is figyel, amikor te nem gondolod. Ez így van rendben, ő így tanul. Viszont azt is megtanulja, amit nem szeretsz magadban,pl türelmetlenség, és alkalomadtán ezt a reagálási módot fogja használni, amit majd korrigálnod, kezelned nem lesz egyszerű.

Íme néhány jó tanács,amit érdemes követned:

Igyekezz példát mutatni! Legyél hiteles, legyenek hitelesek az értékeid.

Tanítsd! Szeretettel, akkor és úgy, ahogyan ő is tanulni szeretne tőled.

Fokozatosan adj neki egyre nagyobb felelősséget! Bízz benne, legyen sikerélménye, lássa, hogy ő is képes rá.

Kapcsolódj hozzá! Mondd el, mi fontos neked és miért! Hallgasd meg az ő szempontjait, tippeld meg a szükségleteit! Így megért téged, bízik benned és az értékeidben. A “békeidőket” is használd kikapcsolódásra, ez a későbbi konfliktusoknak is élét veszi majd.

Kapcsolódj magadhoz, légy magaddal is empatikus! Ekkor tudsz igazán kapcsolódni, empatikus lenni vele is.

Tegyél a saját szükségleteid kielégítéséért! Nézd meg, legközelebb mit tehetsz másként.

A gyerekek fő szükségletei: kapcsolódás, valahova tartozás, megértés (empátia), szabadság, önállóság, tanulás, fejlődés, játék. Ha ezekre odafigyelsz, sokszor magától, örömmel együttműködik veled.

Nem mindig azonnal és ott kell megoldani a konfliktust. Ha nagyon zaklatottak vagytok, vonulj el, nyugodj meg és neki is adj erre lehetőséget. Csak ezután kapcsolódj és keressétek a megoldást.

Vond be őt is a megoldáskeresésbe! Együtt keressétek a mindenki szükségleteit kielégítő megoldást, így ő is elköteleződik mellette.

Próbáld kerülni a büntetést és a jutalmazást! Ezek használatával a hatalmadat erősíted a gyerek felett (rombolod a kapcsolatotokat). Továbbá megfosztod őt annak a lehetőségétől, hogy magát a tevékenységet élvezze, valamint leszoktatod arról, hogy ő vállalja a felelősséget (hiszen mindig ellenőrzi valaki).

Ha minden erőfeszítésed ellenére sem találtok mindenkinek megfelelő megoldást és végül úgy döntesz, hogy nem engedsz az elképzelésedből, akkor is kapcsolódj! Mondd el gyermekednek, hogy vagy te a helyzettel és hallgasd meg őt is!

                               Ne feledd, nem vagy egyedül!

Sokszor személyesen is tapasztaljuk, hogy néha nagyon gördülékenyen mennek a dolgok, néha vért izzadva, de ne add fel!

Ha úgy érzed, szükséged van megerősítésre, keress bizalommal!

www. kineziologus.info/kapcsolat