Kütyüzés vagy egészség? Tippek és megoldások! II.

Elgondolkoztál már azon, milyen hatással lehet gyermeked látására, testtartására, egészségére a gyakori kütyüzés? Előző blogomban – Kütyüzés vagy egészség? Tippek és megoldások! I. – a mozgás, légzés, testtartás területére gyakorolt negatív hatásokról és elkerülési lehetőségekről gyűjtöttem össze szakvéleményeket, kutatási eredményeket. Most a látás és a túlsúly a téma.

Tudtad? Egy idén nyilvánosságra hozott kutatás eredménye szerint 2050-re az emberek fele rövidlátó lesz –  manapság sokkal többen vannak, mint mondjuk 50 évvel ezelőtt, a számuk pedig egyre nő.  A 2,1 milliós minta bevonásával készült felmérés arra jutott: az ok az, hogy egyre többet vagyunk zárt helyen és nézünk közelre, például az asztalon fekvő könyvekre, monitorra, vagy épp a mobilunkra.

„A fejlett országokban napi 12 órát néznek az emberek 1-1,5 méteres távolságon belülre, ami azt jelenti, hogy a szemük ehhez szokik hozzá. Ettől szemben lévő izmok görcsös állapotba kerülnek. A szemfájdalom, égő érzés, lüktető fej ennek a tünetei, mint ahogy az is, hogy ha távolra nézésnél a látás elhomályosul.

Fontos tudni, hogy a rövidlátás kialakulásának az oka – a genetikai hajlam mellett-  nem a monitor –és kütyübámulás, hanem az, hogy sokan nem megfelelő távolságból teszik mindezt.”

40 cm mindig legyen az arc és a képernyő között

Ha a gyereked olyan korba kerül, hogy rendszeresen néz például meséket tableten vagy játszik mobilon, érdemes mesélni neki arról, milyen távolságban legyen a kütyü az arcától ahhoz, hogy ne fájduljon meg a szeme. Körülbelül 40-50 cm az ideális – ezt akár együtt le is mérhetitek. Kuporodj mellé, mikor a kezében van a táblagép, és nyugodtan húzd el a képéből, egy idő után le fog szokni arról, hogy az orra majdnem a képernyőhöz ér. Mondd el neki azt is, hogy pislogjon sokat – ezzel megakadályozhatod, hogy kiszáradjon a szeme, és nem lesznek mikrosérülések a szemfelszínén.

Kutatások szerint az is csökkenti a látásromlás kockázatait, ha a gyerek a lehető legtöbbet van a szabadban.  Ilyenkor erősebb a fényintenzitás, és egyszerűbb olyan dolgokat csinálni – például a tollasozás, labdajátékok, vagy akár a kirándulás közbeni nézelődés – amikhez a távolabb lévő dolgokra kell fókuszálni. Ha csak napi 1 órával többet játszotok kint, már azzal sokat teszel azért, hogy a fiadnak/lányodnak ne legyen szüksége szemüvegre.

Mi van a plusz kilókkal?

Sok szülő, attól tart a legjobban, hogy sok gép előtt ücsörgés és begubózás a mobillal a gyerekszobában oda vezethet, hogy a gyerekre plusz kilók szaladnak fel.

Az Archives of Disease in Childhood című szaklapban megjelent összefoglaló szerzője, Aric Sigman angol pszichológus megdöbbentő adatokat idéz: egy átlagos 10 éves brit gyerek napi 6,1 órát tölt különböző képernyők előtt, beleértve a tévézést, a video filmek nézését, a számítógépezést és a videojátékokat. Hétéves korára összesen egy egész évnyi időt tölt képernyő előtt. A jelenség egyre fiatalabbakat érint: egyes felmérések szerint a kétévesnél fiatalabb amerikai kisgyerekek csaknem fele naponta legalább két órát néz tévét.

Nem szabadna egy helyben ülnie

Sigman szerint ez a “dózis” különösen annak fényében aggasztó, hogy az egészségkárosító hatások, főként az elhízás és a szívbetegségek fokozott kockázata már körülbelül napi kétórányi egy helyben ülés után kimutatható. A szakemberek egy része a problémát elsősorban az inaktivitásban, és nem magában a képernyőnézésben látja. A legújabb irányelvek szerint, ha egy gyerek már tud járni, legalább napi három órán át fizikailag aktívnak kellene lennie  és ötéves kor alatt a lehető legkevesebb időt kellene egy helyben, “nyugton” töltenie, kivéve természetesen az alvásidőt.

Számos bizonyíték van rá, hogy órákon át egy helyben ülni – életkortól függetlenül – hosszú távon egészségi problémákhoz vezet. Az ülő életmód együtt jár az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség, a kardiovaszkuláris betegségek és a stroke fokozott kockázatával.

Több vizsgálat arra utal, a képernyőnézés nemcsak azért “hizlal“, mert csökkenti a mozgás mennyiségét, hanem azért is, mert egészségtelen étkezési szokásokhoz vezethet. A gyerekekre egyrészt nagy hatással vannak a gyerekműsorokat gyakran kísérő gyorsétel reklámok, másrészt sokszor a képernyő előtt esznek, ami annyira eltereli a figyelmüket, hogy túl kevés a visszajelzésük van arról, hogy mit és mennyit ettek.

Az előző írásban már olvashatsz a mozgással kapcsolatos tippekről.

Figyelj erre és vállalj felelősséget a gyermeked egészségéért!

Ha még több hasznos infót olvasnál pl. a szabályállításról, a dühkezelés mikéntjéről, saját és gyermeked mobilfüggőségéről, ajánlom szeretettel figyelmedbe a – Hogyan szerezzem vissza gyermekem a képernyők fogságából? – című e-bookomat.

  www.szivedrajta.hu