Indulatkezelés okosan – mit is ad egy Dühkezelő Önismereti tréning a gyermeknek?

Stresszkezelő  szakemberként , több mint  két évtizede foglalkozom kis és felnőtt „ gyermekekkel”.Az elmúlt évek alatt számtalan előadáson, személyes és online kezelésen hasznos technikákkal segítettem a hozzám fordulókat.

Az utóbbi 2 évben a szülők kérésére indítottam el az Önismereti tréningeket, melyek a 8 alapérzésre épülnek. Ezek közül az első tréning témája a düh. A düh, mint alapérzés  –  erről bővebben a  https://www.kineziologus.info/veszelyes-a-duh-veszelyesek-az-erzelmeink/ írásomban olvashatsz.

Miért fontos a gyermeknek ez az Önismereti tréning?

Az érzelmek kezelése, ezenbelül a harag -, dühkezelés nekünk felnőtteknek is tanulandó feladat. Emiatt gyermekünknek – aki mintaként másolja a szülőt – gyakorta rossz példát adunk. Ezeken a foglalkozáson játékos feladatokból és egymástól is kap megoldásokat, hogy megfékezze a benne háborgó indulatokat.

Mit ér egy foglalkozás egy ilyen erős érzésnél, ami felnőttként is probléma?

 Természetesen csak a morzsákat szórja el, de célom, hogy a gyermek tudja – lehet a dühöt, haragot kezelni. Másként is, mint esetleg apa és anya teszi. Ha megtanulja felismerni magában az érzést, elfogadja, és a tanult technikákat használja, nem sodorja el az indulat. És ennek ismerjük a pozitív hatását.

Gondoltál már arra, hogy ha a szüleid megtanították volna neked az érzelmeid felismerését gyermekkorodban, most sokkal jobban tudnád kezelni az indulataidat?

 Kiegyensúlyozottabb lennél?

Harmonikusabb lenne a párkapcsolatod?

Jobban kijönnél a kollégáiddal?

Elfogadóbb lennél saját magaddal?  — Igen, igen.

Düh, a harag nemcsak a környezet felé, de magunk felé is igen gyakori – amikor bűntudatot, önvádat és lelkiismeret furdalást érzel. És mindezt azért, mert megtanultál valamit rosszul kezelni, – talán minta volt erre apa,anya. Talán, már gyerekként is érezted, hogy másképp kellene, de nem tudtad, hogy másképp is lehet.

Ezeken a  tréningeken minden gyermek hozza a maga batyuját, a segélykiáltásait, amit a szülő ,- dac, hiszti, ellenállásként él meg – és nem tud kezelni.  Ugyanúgy, mint a gyermek, a felé irányuló, akaratával szembenálló elvárásokat, sértettséget, igazságtalanságot, saját maga képtelenségét, értetlenségét.

Mindaközben, hogy sok játék és nevetés mellett okos dolgokról beszélgetünk, szuper technikákat tanultunk érzelmeink felismerésére, dühünk megfékezésére, – többé válunk, hiszen jobban megismerjük magunkat.

A relaxálás, és más mentális technikák olyan őszinte, bizalmas teret hoznak létre, melyben a kisebb és a kamaszkorú gyermek is bátran megnyílik önmaga és a társai előtt.

Hallja, hogy a társai is ugyanúgy vagy még szélsőségesebben élik meg a sértettségeiket, megérti, hogy ugyanazt a problémát, más nem is problémaként éli meg. Szituációs játékokban, történetekben élheti át, miként lehet átkeretezni az indulatokat. Csodás megtapasztalások ezek!

És ezután is lesz dühös, becsapja majd az ajtót, talán kiabál is – és ezzel nincs is baj /fontos, hogy az érzelmeinket ne fojtsuk magunkba!/, de fogja tudni, hogy ez csak azaz impulzus, amit megtanult és mint rossz szokás működik, viszont vannak a kezében olyan módszerek, amit bárhol, bármikor használni tud és működik.

Néhány vélemény a gyerekektől:

Eddig, amikor a tesóm felidegesített mindig ráüvöltöttem, de most már tudom, hogyan csillapítsam le a dühömet. (Janka, 8 éves)
A tréning végére megtanultam, hogy milyen jó dolog az, hogyha felismerem a bennem dúló érzéseket. ( Andris 13 éves) 

Ha szeretnéd, hogy gyermeked is megtanulja ezeket a technikákat, nyugodtabbá, higgadtabbá váljon, szeptember 19-én várom Bécsben a Dühkezelő Önismereti tréningen vagy személyesen/online  egyéni konzultacióra.

Részletek:  https://www.facebook.com/kineziologusinfo