Veszélyes a düh? Veszélyesek az érzelmeink?

  • kérdezhetnéd. Nem, sohasem azok. Legtöbben mégis félünk a saját erőteljes érzelmeinktől. Sőt mi több nem csak a sajátjainktól, hanem a gyermekeinkétől is.

Miért van ez így?

Azért, mert az érzéseinknek, haragunknak elsöprő ereje van. – A  Mi köze a dühkitörésnek a vulkán kitöréshez?  – című korábbi blogomban olvashatsz erről. – Mindannyian tudjuk, hogy milyen érzés, amikor meg akarunk ütni valakit. Gyakran, amikor az érzéseink befolyása alatt cselekszünk, olyan dolgokat teszünk, amiket később megbánunk. Ennek ellenére nem az érzések veszélyesek. A veszélyes az, hogy hiszünk azokban a gondolatokban, amelyek az érzésekhez kapcsolódnak és a gondolatok alapján tesszük, amit teszünk.

Legtöbbször, amikor a dühösek vagyunk a tetteinket annak érdekében tesszük, hogy csillapítsuk az erőteljes érzelmeinket. Az adott pillanatban képtelenek vagyunk tolerálni az érzéseinket, és ekkor robbanunk. Utána megvédve magunkat és a tetteinket – a másik személyt vádoljuk.

Akkor nyomjuk el az érzéseinket?

Biztosan észrevetted már, hogy ez nem működik. Például ha tiszteletlenül viselkedik velünk a gyerekünk, az érzések valódiak, A gyermek nem az okozója az érzéseinknek, az érzéseink a mieink, és azokat a saját értelmezéseink hozzák működésbe. Az érzések valódi események a testünkben, amelyeket fizikailag is átélünk. Amikor elnyomjuk ezeket, ahelyett, hogy elismernénk őket, úgy hordozzuk őket magunkban, mint egy fortyogó vulkánt. Ez rengeteg energiát vesz el tőlünk és így nem csoda, ha kimerültek leszünk. Kiszámíthatatlan, hogy mikor robbannak ki az érzések és mikor veszítjük el az önuralmunkat és tör ki a vulkán. Aztán jön a mosolyszünet/állóháború vagy a lelkiismeretfurdalás. Gondolom, ismerős az érzés. Valószínű tudod, hogy a gyakori elfojtások pszichoszomatikus tüneteket, megbetegedéseket okoznak.

Létezik az indulatok kezelésének vagy a dühkezelésnek egészséges módja. Figyeld magad! Ismerd fel és azonosítsd be az érzéseidet, de ne cselekedj addig, amíg az erőteljes érzelmek le nem csitulnak!

A düh szerepe a   nevelésben

A dühnek nagyon fontos szerepe és célja van a nevelésben.

 Figyelmeztető jel arra, hogy valami nincs rendben, és ezáltal megóv a veszélytől. Ha megfelelő, pozitív módon fejezed ki a dühödet – igen, ezt meg lehet tanulni – akkor azt érzi a gyermeked, hogy szereted őt és felelősségteljesen vezeted, kíséred őt a helyes úton

Nem csak az lényeges, hogy a gyerek  viselkedését szabályozzuk, hanem az is, hogy tanítgassuk és feltétel nélkül, elfogadva kísérjük őt saját fejlődésének útján.

Leginkább őszinte beszélgetésekre van szükség, amikor elmondhatjuk neki, hogy bízunk benne és támogatjuk abban, hogy következő alkalommal jobban alakuljanak a dolgok. Ahelyett, hogy tanácsokat adnánk, kérdezzük meg őt, hogy neki milyen ötletei vannak, mit tehetne másképpen legközelebb.

Rossz példát már mutattál, most dönts úgy, hogy jó példával jársz előtte! Nem is gondolnád, milyen egyszerű.

Remek  apró, de hatékony  kezelési technikákról olvashatsz az e-bookomban

http://www.szivedrajta.hu oldalon.

Személyesen vagy online konzultációkon is segítek elsajátítani ezt a hasznos tudást, mellyel hozzájárulhatsz a mosolygós mindennapokhoz.

http://www.kineziologus.info/kapcsolat