Dühös szülők – zaklatott gyerekek

Valószínű észrevetted már, hogy rendszerint valami háttér oka van annak, amikor a gyerekek “rosszul” viselkednek. Lehet, hogy az óvodában, iskolában van valamilyen probléma (csúfolják, erőszakoskodnak vele) vagy éppen boldogtalan, mert kistestvére született. De az is előfordulhat, hogy amiatt érzik rosszul magukat, mert a szülők dühösek, frusztráltak vagy idegesek.

 Ha nem egészséges a párunkkal a kapcsolatunk, akkor nehéz elérni, hogy ez ne legyen hatással a gyerekekkel való kapcsolatunkra.

Amikor már hosszú ideje arról szólnak a napjaink, hogy a gyerekeket megfelelően ellássuk és érzelmi, szociális igényeiket kielégítsük, kimerülünk, ha közben nem figyelünk magunkra, a saját igényeinkre.

Attól is erőtlennek érezhetjük magunkat, ha olyan munkát végzünk, amit nem igazán szeretünk, vagy túlzottan magas elvárásoknak, nagy tehernek (azaz sok stressznek) vagyunk kitéve. A fáradtságtól ingerlékenyebbek leszünk és könnyen dühbe gurulunk.

 

A düh hatással van arra, hogyan beszélünk, hogyan viselkedünk a gyerekünkkel. Ha a párunkkal nem vagyunk jóban, akkor nem fogunk tudni egységes frontot alkotni, ha fegyelmezésre kerül sor. Belecsúszhatunk a “jó zsaru, rossz zsaru” szerepbe, amikor az egyik szülő őrmesterré válik, a másik pedig így vagy úgy kifejezi az egyet nem értését.

 Hogyan reagálnak ilyenkor a gyerekek?

Összezavarodnak. Nem tudják, hogy hol vannak pontosan a határok, amikor anya igent mond, apa pedig nemet. Akár még azt is megkísérlik, hogy egymás ellen kijátsszák a szülőket. Mindenesetre látják a dühkitöréseinket, és azt gondolják, hogy ez a normális reakció, így kell viselkedni, ha valami miatt rosszul érezzük magunkat. Ha azt látják, hogy anya és apa a legkisebb dologra is idegesen reagál, akkor azt gondolhatják, hogy ez részükről is elfogadott és így van rendjén. Ne feledjük el, hogy a gyerekek utánzás útján tanulnak és minket másolnak le abban is, hogyan fejezzék ki az érzelmeiket – például a dühöt is.

 Ezekben az érzelemteli helyzetekben se tévesszük szem elől azt, hogy mi is a célunk szülőként. Az egyik legfontosabb feladatunk ugyanis az lehet, hogy néhány konkrét problémamegoldó technikával megmutassuk, hogyan lehet egészségesen és megfelelően kezelni a nehéz helyzeteket.

Fontos, hogy törődjünk magunkkal!

Először a saját igényeinket kell kielégíteni és nekünk kell rendben lennünk ahhoz, hogy a gyerekeinkkel szerető, békés kapcsolatot alakíthassunk ki. Az anya feladata a családi tűzhely biztonságos melegségét megőrizni. Ha megkeményedünk, mert csak az el nem végzett feladatokra fókuszálunk, ha mindent magunkra vállalunk és felvesszük a mártír szerepet, kimerülnek a szeretet tankjaink. Csak döntés kérdése, hogy magadra figyelsz és harmonikus légkört teremtesz magad körül vagy morogsz, zsörtölődsz, a másikban keresed a hibát.  Dönts úgy, hogy megengedő vagy magaddal és hagyod a dolgokat alakulni a maguk módján. Amikor feszült vagy, az épp arra jelzés, hogy adj egy pici önidőt magadnak. Végtére is mi történhet, maximum lehiggadsz!

 

Ha hozott családi mintáid, környezted nem engednék meg, hogy így gondolkozz, tedd meg a gyermeked nyugalma érdekében!

Ha egy kis önmunka mellett döntenél, keress bizalommal!

http://www.kineziologus.info/ kapcsolat

Már ez is az első lépés lehet a célod megvalósításában!

Kezdd el most!