Kütyüzés vagy egészség? Tippek és megoldások! I.

A te gyereked is rögtön előkapja a tabletet, ha van egy kis szabadideje vagy órákig játszik a gép előtt minden nap? Elgondolkoztál már azon, hogy ez milyen hatással lehet a látására, a tartására, az egészségére?

Ebben a témában gyűjtöttem össze néhány szakvéleményt és szakmai kutatási eredményt. Tippeket, megoldási javaslatokat, amikkel segíteni tudsz szülőként. Ebben a blogban a mozgás, testtartás, légzés – a következőben a látás és a túlsúly területéről írok.

Tudtad, hogy egy iskolásnak átlagosan napi 3-4 óra mozgásra lenne szüksége, hogy jól teljesítsen a tanulásban, rendesen fejlődjön az idegrendszere és ne legyenek gerincproblémái?

Hogyan lehetne kedvet csinálni neki hozzá, amikor jobban szereti nyomni a telefonját vagy vicces videókat nézni?

A legjobb, ha példát mutatsz!

Mozogj rendszeresen szabad idődben, ő is ezt a mintát követi majd. A sport – egy kis kirándulás vagy családi bringázás – szuper közös elfoglaltság és jó alkalom arra, hogy már kicsi korában beszélgethess vele a testtudatosságról.

Sportolj együtt vele az okos eszközeiteket használva! Számtalan videót és applikációt találsz az interneten, amelyek segítségével arra szoktathatod őt, hogy a mozgás a mindennapjai része.

 A helyes testtartást is tanulni kell!

A rossz tartás kialakulását úgy a legegyszerűbb megelőzni, hogy segítesz a gyereknek már kicsi korban megismerni a saját testét, hogy tudja, mit miért csinál. Beszélgess vele arról, hogyan állunk, ülünk, futunk, labdázunk helyesen, biztonságosan, hogy reális képe legyen arról, hogyan működik a teste.

A tabletezés és gépezés a legtöbb gyerek életének felnőttként is része marad majd, ezért jó, ha már kicsi korában megtanulja: fontos, hogy néha felemelje a fenekét a gép elől és mozogjon.

Az iskolások sokat ülnek a padban, utána pedig otthon a gép előtt, így jó, ha újra és újra szóba kerül, hogyan kell ’helyesen’ ülni. A talp mindig legyen a talajon, a monitor pedig nagyjából fél méterre az arcuktól, és óránként legalább tíz percre álljanak fel a székről. Tabletezés vagy mobilozás közben is figyeljenek a tartásukra, ne üljenek kicsavarodva, görnyedve sokáig. A kislányoknál 12 éves kortól hatványozottan érdemes figyelni: az erős hormonális hatásoktól változik a testük, de lelki oka is lehet annak, ha például görbén, összehúzva tartják magukat. Ha hamis a testképe, sérülhet az önbizalma.

Tanítsd meg relaxálni!

Olyan sok inger éri egész nap, hogy nagyon nehéz ezt kipihenni, kikapcsolni. Találtok a Youtube-on relaxációs zenét. A közös lazítás a leghatékonyabb.

A szakértők szerint a legjobb az, ha minden nap legalább egy óra jut a valódi csendes pihenőre – zajok, zene és kütyüzés nélkül, mert a fejlődő idegrendszernek kiemelten fontos az ingerszegény pihenés. A legjobb, ha a netmentes időt együtt töltitek el, üljetek le együtt gyöngyöt fűzni, kártyázni vagy társasozni, beszélgetni.

Ha a megelőzés mellett az is érdekel, hogyan szabhatsz határt, vethetsz véget a vitáknak, dühkitöréseknek, melyek a kütyükkel együtt beköltöztek a családodba, ajánlom figyelmedbe a  – Hogyan szerezzem vissza gyermekem a képernyők fogságából ? – című e-bookomat.

    www.szivedrajta.hu