8+1 Tipp és trükk a nyugalom megőrzéséhez

  1. Hangolódj rá a tested jelzéseire és ismerd fel azokat a korai jeleket, amelyek azt üzenik, hogy kezdesz dühössé válni. Ilyen lehet például a szapora szívverés, remegés vagy izzadás
  2. Bármikor, amikor észleled a tested dühkitörésre figyelmeztető jeleit, hagyd abba, amit csinálsz és próbáld objektívan megfigyelni, hogy mi az, amin felhúztad magad. Ez segít abban, hogy több kontroll legyen nálad.
  3. Beszélj az érzéseidről, de ne támadólag. Használd az “amikor…, akkor” kifejezést: “Amikor visszabeszélsz, akkor kiborulok.” A dühkitörés küszöbén álló pillanatok nem alkalmasak a problémák megoldására.
  4. Fejezd ki, hogy szándékodban áll megoldani a dolgot, csak épp nem most. Pl. “Beszélhetünk róla holnap reggeli közben, de most túlságosan dühös vagyok.”
  5.  Ha a gyermeked biztonságban van, mondhatod neki, hogy “Egy kis időre szükségem van, hogy megnyugodjak.” és lépj ki a helyzetből.
  6. Végy mély lélegzetet, orron be, szájon ki, próbáld lassítani a légzésed, amennyire csak lehetséges.
  7. Szorítsd össze a kezedet, amikor belélegzel, a kilélegzésnél pedig lazítsd el. Ettől nyugodtabbnak fogod magad érezni. Ha nem megoldható, hogy kilépj a helyzetből és a gyereket egyedül hagyd, használj figyelemelterelő technikákat számolj, énekelj vagy idézz fel egy verset, megelőzésképp, nehogy meggondolatlanul reagálj.
  8. Helyettesítsd a dühödet bármivel, ami működik számodra – porszívózás, tornázás vagy a kedvenc dalod éneklése.
  9. Hasznos lehet, ha lejegyzed, hogy a dühkitörések után hogyan érezted magad. Segíthet az érzelmek ventilációjában és rámutathat a saját és gyermeked viselkedésében megjelenő visszatérő mintákra.

Még több hasznos módszerről olvashatsz:

 a  Hogyan szerezzem vissza gyermekem a képernyők fogságából? című e-bookomban.                                                         http://www.szivedrajta.hu

Amennyiben azt tapasztalod, hogy rendszeresen elveszíted a kontrollt a heves érzelmeid felett és gyakran vannak dühkitöréseid, esetleg úgy érzed, hogy már semmi sem segít, fordulj szakemberhez!

Professzionális segítséget és megfelelő támogatást kaphatsz tőlem!

                                       www. kineziologus.info/kapcsolat