Indulatkezelési Kisokos- Használati utasítás Szülőknek gyerekeikhez!

Az, hogy miként tekintesz a gyermeked viselkedésére, jelentős mértékben befolyásolja azt, hogy milyen hatást gyakorol rád. Ha megértjük, hogy mi húzódik meg a viselkedése mögött, hogy mi történik a gyermek testében és agyában, segít abban, hogy kevésbé negatív színben lássuk azt, amit a gyerek valójában tesz.

  • Tekints másként gyermeked viselkedésére és változtasd meg a nézőpontodat!

 Gyakran hallani szülőktől, hogy “ez a gyerek az idegeimmel játszik”, vagy “jól tudja, hogy mi az, amit ki nem állhatok”. Ha elhisszük azt, hogy gyermekünk szánt szándékkal azt keresi, hogyan borítson ki minket, akkor minden valószínűség szerint dühíteni is fog a viselkedése.

  1. Figyeld úgy, hogy azt nézed, ki is ő valójában. Egy gyermek, még ha 10-14 éves is, a játék könnyen leviszi az unalmas tanulásnak nevezett útról.
  2. Próbáld azt megfigyelni, hogy miért viselkedik így. Talán azt tanulta meg, hogy ez az egyetlen módja, hogy megkapja, amit szeretne, ha a határaidat feszegeti? Segíthet, ha valódi figyelmet szentelsz azokra a pozitív megnyilvánulásaira, amiből többet szeretnél látni.

 

  • Csökkentsd a stresszes helyzetek számát!

Már azzal is sokat teszel, ha csökkented a konfliktusok számát. Ezzel is kevesebb esélyt adsz arra, hogy felhúzd magad. Tartsd észben, hogy a gyerekek azonnal magukba szívják a körülöttük lévő érzelmi légkört.  Ha te felhúzod magad, ők is dühösek lesznek.

  • Tiszta, rövid, egyszerű kéréseket intézz feléjük, a hangod legyen udvarias, nyugodt, de határozott. A gyerekek egyből megérzik a rejtett feszültséget, a hullámzó dühöt és ez még izgatottabbá vagy ellenállóbbá teszi őket
  • Kerüld az ironikus megjegyzéseket, a fenyegetést, a címkézést vagy kritikát. Rövid távon ezek a beszólások felzaklatják és ingerelik a gyerekeket, hosszú távon pedig súlyos sérüléseket okoznak az önértékelésükben.
  • Erősítsd meg pozitívan a kívánt viselkedést. Tudatában vagyunk annak, hogy a jó viselkedés megerősítése mennyire fontos, de sokszor mégis neheztelünk és nem szívesen dicsérünk. Kis célokat tűzz ki, kezdetben mondjuk csak három jó dologért dicsérd meg, aztán fokozatosan növeld. Minél többet dicséred, annál több pozitív visszajelzést fogsz tapasztalni, így ez nem is lesz olyan nehéz.
  • Mit tegyek, ha már alig tudom türtőztetni magam?

Ha dühből reagálunk, az gyakran elhamarkodott döntésekhez és agresszív válaszokhoz vezethet, mint például a kiabálás vagy meggondolatlan szélsőséges büntetés kiszabása. Ennek az eredménye, hogy a szülőnek bűntudata lesz, a gyerek pedig a zaklatottság és szorongás érzésével küzd majd. Fontos leszögezni, hogy az rendben van, hogy dühösnek érezzük magunkat, de ne engedjük, hogy a düh befolyásoljon minket.

Tippekről, trükkökről olvashatsz még a – Hogyan szerezzem vissza gyermekem a képernyők fogságából –  című e-bookomban. www.szivedrajta.hu Ezeket eredményesen alkalmazhatod a mindennapokban.

Ha megerősítésre van szükséged, keress bizalommal!

http://www.kineziologus.info/kapcsolat